top of page
SOSYAL-MEDYA-YATAY.jpg

PASAJ PROJESİ HAKKINDA

 

Merkezkaç Sanat Kolektifi'nin gerçekleştirdiği kolektifler buluşmasında bir araya gelen kolektifler, kimlik, iktidar, ekoloji, yabancılaşma, göç gibi toplumsal meseleleri, çağdaş sanatın güncel sorunlarıyla birlikte düşünmeye çalışarak, olası çözümlere yönelik önermelerde bulunmaya çalışıyor. 

Kolektifler Buluşmasına İzmir'den Sarı Denizaltı Sanat İnisiyatifi, Günseli Baki'nin “Ziyaret” ve Yücel Tunca'nın “Kaygan Zemin” çalışmalarıyla katılıyor. Sarı Denizaltı Sanat İnisiyatifi, kendine yabancılaşan insanın sıkışmışlığına günümüz koşulları üzerinden bakıyor ve “Pasaj” projesinin kollektifleri bir araya getirme çabasına rağmen bir araya gelemeyişleri çalışmasının odağına alıyor. Birbirini yüzlerinden tanıyamaz ve birbirini anlayamaz hale gelen insanların iletişim çabasını sembolik bir anlatımla işliyor. Sergi alanını imgeler ve seslerle doldurarak, kaçınılmaz olan temassız ve mekansız çevrimiçi ortamı Vural Pasajı’nda bir illüzyonla ziyaret ediyor. 

Ziyaret

The Visit

“Her şey benim için bir alegoriye dönüşüyor” Baudelaire

 

Küçük dükkanlarıyla pasajlar bir alışveriş mekanının ötesinde insanların daha yakın ve sıcak ilişkiler kurduğu kent mekanlarıdır. Kapanan bu mekanların yerini modern şehirlerin fantazmagoryası olan AVM’lere bırakması, toplumsal sistem nedeniyle kendine yabancılaşan insanın sıkışmışlığını da beraberinde getirir. Gerçeklik ve illüzyon bir aradadır. Pandemi yüzünden evlere kapandığımız bu dönemde artan sıkışmışlık, maskeli yüzlerle kurmaya çalıştığımız sınırlı, temassız ilişkilerimiz ve mekansız çevrim içi bağlantılarla farklı bir illüzyonu yaşıyoruz. Bu çalışma bir araya gelemeyişler üzerine terkedilmiş bu mekanı insan imgeleri ve sesleriyle doldurma girişimi; bir alegori, pasaja bir ziyaret. 

00:00 / 08:03

 Sergi mekanına ses yerleştirme, loop 

bottom of page